Jesteś tutaj: StartAktualnosciO Śląsku po śląsku

O Śląsku po śląsku

Na konkurs literacki „Ze Śląskiem na ty” zorganizowany  już po raz 24.przez Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej wpłynęło w tym roku prawie 150 prac. Wśród zwycięzców znalazła się Laura Mross – uczennica 2. klasy gimnazjum w Zimnicach Wielkich. Jury przyznało jej 1. miejsce za pracę „O tym, jak śpiewają  „Przysieczanki”. „Pisałam o dwudziestoletniej historii zespołu ludowego z mojej rodzinnej wsi – mówi laureatka.  O jego licznych sukcesach w Polsce i zagranicą, o spotkaniach z ciekawymi ludźmi, jak na przykład to ze Zbigniewem Wodeckim w 2006 roku podczas „Biesiady Śląskiej” w amfiteatrze na Górze św. Anny. Zespół śpiewa głównie w gwarze śląskiej,

ale też po polsku, niemiecku i ukraińsku. Skarbnicą wiedzy okazała się pani Edeltrauda  Gambka – liderka „Przysieczanek”, która udzieliła mi wywiadu. Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam też pamiątkową kronikę zespołu prowadzoną przez wiele lat przez panią Stanisławą Sosulską. Opiekunem merytorycznym pracy była moja polonistka – pani Jolanta Drwięga. Werdykt jurorów był dla mnie ogromnym zaskoczeniem i przeżyciem.”
To nie jest jedyny sukces Laury. Uczennica została również laureatką wojewódzkiego konkursu „ Śląsk – moja mała ojczyzna” zorganizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice. Tam zajęła 3. miejsce.
Konkursy regionalne zachęcają młodych ludzi do postrzegania bogactwa regionu śląskiego oraz do poznawania jego tradycji, kultury i historii. Wzmacniają poczucie więzi z małą ojczyzną. „Myślę, że często nie doceniamy tego, co jest obok nas – zauważa autorka pracy. To, co nas otacza, uznajemy za coś normalnego i oczywistego, a nie zawsze tak jest. Nie zdajemy sobie sprawy ,że tuż obok nas jest jakiś „skarb”. Moim zdaniem takim ”skarbem” dla naszej wsi (…) jest zespół „Przysieczanki”. Dlatego uznałam, że muszę Wam o nim opowiedzieć”.

 

Free business joomla templates
facebook