Jesteś tutaj: StartAktualnosciDzień liczby Pi

Dzień liczby Pi

Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Warto przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin wielkiego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego oraz Alberta Einsteina.
Publiczna Szkoła Podstawowa w Zimnicach Wielkich po kolejny w uroczysty sposób włączyła się do obchodów tego Światowego Dnia Matematyki. Z tej okazji uczniowie przygotowali ciekawostki i plakaty związane z liczbą π. Ukoronowaniem Dnia Liczby Pi był słodki poczęstunek -każdy z uczniów otrzymywał babeczkę z liczbą π, przygotowaną przez uczniów ostatniej klasy. By uczcić urodziny Ludolfiny (liczby PI) każda klasa przygotowała

ciasto urodzinowe.  Liczba π od wieków fascynuje matematyków i nie tylko. Dlaczego jest tak oryginalna, że inspiruje tylu ludzi? Przede wszystkim dlatego ze jest nieskończona. Jej wielbiciele na całym świecie biją rekordy w zapamiętywaniu ilości miejsc „po przecinku”.  Aktualny rekord rekord Guinnesa w zapamiętywaniu ilości cyfr po przecinku składających na liczbę pi to 100.000, podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu w Tokio, wspomagani przez superkomputer, ustanowili światowy rekord w dokładności zapisu liczby pi - z dokładnością do 1,24 tryliona miejsc po przecinku.
Dzień Liczby Pi to wydarzenie skupiające się wokół tej wspaniałej stałej, bez której nie jesteśmy w stanie policzyć pola lub obwodu koła!
Mamy nadzieję, że ludolfina już nie wydaje się taka straszna tylko… słodka.

   

Free business joomla templates
facebook