Jesteś tutaj: StartAktualnosciZ językiem polskim za pan brat

Z językiem polskim za pan brat

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy corocznie21 lutego. Został ustanowiony przez UNESCO w 1999r. po to, by podkreślić bogactwo językowe na świecie, ale też by zwrócić uwagę na ginące języki.  Aktualnie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których aż połowa ze względu na to, że jest rzadko używana, może przestać istnieć.Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole skupiły się na poprawności językowej i ortograficznej w pisemnych i ustnych wypowiedziach. Uczniowie przygotowali rebusy i plakaty wypowiadające wojnę wulgaryzmom oraz promujące poprawną polszczyznę. Na korytarzach pojawiły się łamańce językowe. Uczniowie najmłodszych klas wykonali przepiękne ilustracje do wierszyków łamiących język. Starsi podjęli  się rozwiązania kreatywnych ćwiczeń językowych rozwijających inteligencje wielorakie. Dużo emocji wśród uczniów  wszystkich klas wywołały dyktanda „chodzone”. Nauka w ruchu okazała się nie tylko ciekawa, ale i skuteczna.
Doszliśmy do wniosku, że warto realizować podobne projekty dbające o poprawną polszczyznę.
                            Jolanta Drwięga

Free business joomla templates
facebook