Jesteś tutaj: StartAktualnosciNie ma jak na Śląsku

Nie ma jak na Śląsku

Nie ma jak na Śląsku
Ideą konkursu „Ze Śląskiem na ty” organizowanego co roku przez Łubniański Ośrodek Kultury jest popularyzowanie wiedzy o kulturze i historii regionu, szczególnie środowisk wiejskich Górnego Śląska, a także promowanie i dokumentacja żywotności śląskich gwar i dialektów. Na XXVI Regionalny Konkurs Literacki napłynęło ponad sto prac. Wśród laureatów w kategorii klas 4-8 szkół podstawowych pojawił się uczeń zimnickiej podstawówki – Jonasz Waleska, który otrzymał wyróżnienie. ‘’Napisałem pracę

„Łopowiejści mojego ołpy Hyńka”, ponieważ już od dawna zaciekawiły mnie historie opowiadane przez mojego dziadka – wyznał autor. Przygotowałem dwie opowieści: jedną o zaczarowanym kamieniu, a drugą o dymarkach, czyli dawnych piecach hutniczych do wytopu żelaza, które przez przypadek odkryto na polu mojej babci w Nowej Kuźni.” Jonasz brał udział w konkursie regionalnym po raz pierwszy, ale zapowiedział, że ma już temat na przyszły rok.                 

Jolanta Drwięga
Free business joomla templates
facebook