Jesteś tutaj: StartAktualnosciZe Śląskiem na Ty

Ze Śląskiem na Ty

U nas najlepiej

W tym roku nietypowo ze względu na panującą pandemię można było uczestniczyć w transmisji internetowej finału XXVII Regionalnego Konkursu Literackiego “Ze Śląskiem na ty”, która odbyła się 11 grudnia 2020 r.  w Łubniańskim Ośrodku Kultury. Wśród laureatów znalazł się Jonasz Waleska – uczeń kl.5 Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Karola Brommera w Zimnicach Wielkich, który zajął III miejsce. Napisał humorystyczną pracę o kuligu po Stawie Nowokuźnickim. Tę historię od lat opowiada się przy stole podczas rodzinnych spotkań w jego domu. Ołpa Hyniek, czyli dziś 64-letni dziadek Jonasza, zmajstrował niegdyś traktor z kawałka blachy, starej syrenki i czegoś tam jeszcze. „Jak siadoł na swoja machina i korbkom jom odpołloł – pisze autor, to wszyscy wiedzieli, że Cioper (tak go nazywali) jedzie. Wiosnum jejździuł po siano. W lato jak buły żniwa, ołpa zapinoł prziczepa, ktoroł tes sum zrobiuł i rusoł z bajtluma na pole. Tam cekoł as kumbajn łomuci pole i wysypie zboze na prziczepka. Na jejsiyń zbiyrane buły kartołfle. A w zima… Traktorek ołpy zmiynioł się na zaprzyng do kuliguch. Wszystke bajtle z Kuźni stoły przi wrotach i cekały na Pacha ze swojymi sankuma. Moja mutra gołdoł, że to buły jescy take zimy, że i mróz i śniyg buły, i bajtle w duma usiedzieć nie umiały.” Pomysłowy dziadek wjechał traktorem na zamarznięty staw. Wszystko byłoby dobrze, gdyby w pewnym miejscu lód nie był tak cienki. Wszyscy w jednej chwili wpadli do lodowatej wody, ale dzięki Bogu nikomu nic się nie stało. Zapraszamy do obejrzenia transmisji z finału konkursu:

https://www.youtube.com/watch?v=ST_GCVdc3V4

Gratulujemy Jonaszowi!

 

Jolanta Drwięga

 

Free business joomla templates
facebook